39,95 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-F12 IPPC-3000PWM |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| Width with Fan | 120 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 120 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 25 |
| ProductSpecs.staticPressure | 7.63 |
| Maximum RPM | 3000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 750 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 43.5 dB |
| Maximum Airflow | 109.8 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Steel |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Server | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 300 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 120 mm |