- Home
- Components
- CPU Coolers
- Thermalright Frozen Warframe 420 ARGB White
159,95 €
See price history| Brand | Thermalright |
|---|---|
| Reference | FROWAR42-WH |
| ProductSpecs.colors | White |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Length | 457 mm |
| Maximum TDP | 250 W |
| Minimum Noise | 23 dB |
| ProductSpecs.toolFree | Yes |
| Included Fans | name: TL-C14C-S, count: 3, maxRPM: 1750, diameter: 140, maxNoise: 29.8, maxAirflow: 88.7, bearingType: S-FDB Bearing, staticPressure: 2.37 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 457 |
| ProductSpecs.staticPressure | 2.37 |
| Maximum RPM | 1750 RPM |
|---|---|
| Fan Count | 3 |
| Maximum Noise | 29.8 dB |
| Maximum Airflow | 88.7 CFM |
| Fan Diameter | 140 mm |
| Fan Connectors | 2x FAN 4-pin |
|---|---|
| 1x LED_ARGB 3-pin | |
| 1x USB_2_0 | |
| Additional Connectors | 1x POWER_CPU 4-pin |
| Pump RPM | 3000 RPM |
|---|---|
| Tube Length | 450 mm |
| AIO Radiator Size | 420 |
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 | |
| Intel 2011 | |
| Intel 2011-3 | |
| Intel 2066 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Integrated Display | Yes |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Cooling Type | Liquid |
| Ball Bearing | No |
| Width | 140 mm |
|---|---|
| Height | 27 mm |
| Width with Fan | 140 mm |
| Height with Fan | 52 mm |