- Home
- Components
- Power Supplies
- Seasonic G12 GM-750
Seasonic G12 GM-750
Seasonic — SSR-750FM
109,95 €
See price historySeasonic — SSR-750FM
109,95 €
See price history| Brand | Seasonic |
|---|---|
| Reference | SSR-750FM |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.railConfig | Single Rail |
| Designation | Seasonic G12 GM-750 |
| ProductSpecs.rail12vAmps | 62 |
| ProductSpecs.efficiency20 | 87 |
| ProductSpecs.efficiency50 | 90 |
| ProductSpecs.efficiency100 | 87 |
| ProductSpecs.warrantyYears | 5 |
| 80 Plus Efficiency | Gold |
| Wattage | 750 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | Yes |
| Modular | Yes |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 2x POWER_CPU 8-pin | |
| 6x POWER_SATA | |
| 3x POWER_MOLEX 4-pin | |
| 3x POWER_PCIE 8-pin | |
| Modularity Type | Semi-Modular |
| Fan Size | 120 mm |
|---|---|
| Silent | Yes |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| ATX 3.0 Support | No |
| ATX 3.1 Support | No |
| Multi-GPU Support | No |
| RGB Lighting | No |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Length | 140 mm |
| Weight | 2.43 kg |
| Form Factor | ATX/EPS |