- Home
- Components
- Case Fans
- Iceberg Thermal IceGALE 80mm
18,09 €
See price history18,09 €
See price history| Brand | Iceberg Thermal |
|---|---|
| Reference | ICEGALE08-B0A |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| ProductSpecs.isARGB | No |
| Length | 80 mm |
| Minimum Noise | 0 dB |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| Top Flow | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | Yes |
| Included Fans | count: 1, notes: Fluid dynamic bearing, anti-vibration pads, diameter: 80 |
| Low Profile | No |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Heat Pipe Count | 0 |
| Double Tower | No |
| ProductSpecs.staticPressure | 1.54 |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 800 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 26 dB |
| Maximum Airflow | 29 CFM |
| Minimum Airflow | 29 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Brass |
|---|---|
| Plastic | |
| Rubber |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | - |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 80 mm |
|---|---|
| Height | 25 mm |
| Weight | 144 g |
| Fan Diameter | 80 mm |