- Home
- Components
- Motherboards
- GIGABYTE B760M H V2
GIGABYTE B760M H V2
GIGABYTE — B760M H V2
GIGABYTE — B760M H V2
| Brand | GIGABYTE |
|---|---|
| Reference | B760M H V2 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Brown | |
| Grey | |
| Height | 35 mm |
| Materials | Copper |
| PCB | |
| Plastic | |
| Steel | |
| ProductSpecs.eccSupport | Yes |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | Intel B760 |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 128 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 64 Go |
| Supported Memory Frequencies | 4000 MHz |
| 4800 MHz | |
| 5200 MHz | |
| 5400 MHz | |
| 5600 MHz | |
| 5800 MHz | |
| 6000 MHz | |
| 6200 MHz | |
| 6400 MHz | |
| 6600 MHz | |
| 6800 MHz | |
| 7000 MHz | |
| 7200 MHz | |
| 7400 MHz | |
| 7600 MHz | |
| 7800 MHz | |
| 8000 MHz |
| Graphics Chipset | Integrated Graphics (dependent on 12th/13th/14th Gen Intel Core CPU) |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 3.0 x1 | |
| Multi-GPU Type | Not supported |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek RTL8111H |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 1x M2 |
| 4x SATA 3.0 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 5 | |
| 10 |
| Rear I/O | 1x DISPLAYPORT 1.2 |
|---|---|
| 1x HDMI 2.1 | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 3x USB-A 3.2 Gen1 | |
| 1x RJ45 1GbE | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 3x FAN 4-pin |
|---|---|
| 2x LED_RGB | |
| 2x USB_3_2 | |
| 1x USB_2_0 | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x PANEL_FRONT | |
| 1x TPM | |
| 1x COM | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 1x POWER_CPU 8-pin |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| Multimedia | |
| Workstation | |
| LED Lighting | No |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | Yes |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 220 mm |
| Form Factor | Micro ATX |
111,59 €
See price history