| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NH-U14S DX-4189 |
| Length | 52 mm |
| Included Fans | count: 1 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 78 |
| Maximum RPM | 1500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 300 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 24.6 dB |
| Maximum Airflow | 82.5 CFM |
| Fan Diameter | 140 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | Intel 4189 |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper | |
| Nickel |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Server |
| Top Flow | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | No |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 165 mm |
| Weight | 957 g |
| Width with Fan | 150 mm |
| Height with Fan | 165 mm |