- Home
- Components
- Power Supplies
- LC-Power LC1000M V3.0
146,79 €
See price history146,79 €
See price history| Brand | LC-Power |
|---|---|
| Reference | LC1000M V3.0 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.fanless | No |
| ProductSpecs.railConfig | Single Rail |
| Designation | LC-Power LC1000M V3.0 |
| ProductSpecs.rail12vAmps | 83.3 |
| ProductSpecs.zeroFanMode | No |
| ProductSpecs.warrantyYears | 3 |
| 80 Plus Efficiency | Gold |
| Wattage | 1000 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | Yes |
| Modular | Yes |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 2x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_CPU 4-pin | |
| 1x POWER_PCIE 12-pin | |
| 6x POWER_PCIE 8-pin | |
| 10x POWER_SATA | |
| 5x POWER_MOLEX | |
| Modularity Type | Full |
| Fan Size | 135 mm |
|---|---|
| Silent | Yes |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| EPS12V | |
| ATX 3.0 Support | Yes |
| ATX 3.1 Support | No |
| Multi-GPU Support | Yes |
| RGB Lighting | No |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Length | 151 mm |
| Weight | 2.66 kg |
| Form Factor | ATX |