- Home
- Components
- CPU Coolers
- ASUS ROG RYUJIN III 360 ARGB Extreme White
399,95 €
See price history399,95 €
See price history| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | 90RC0132-M0EAY0 |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | White |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Maximum TDP | 311 W |
| Included Fans | count: 3, maxRPM: 2800, minRPM: 0, diameter: 120, maxNoise: 36, connector: [object Object], thickness: 30, maxAirflow: 89.73, bearingType: FDB, staticPressure: 5.15 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 120 |
| ProductSpecs.staticPressure | 5.15 |
| Maximum RPM | 2800 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 0 RPM |
| Fan Count | 3 |
| Maximum Noise | 36 dB |
| Maximum Airflow | 89.73 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|---|
| 1x LED_ARGB | |
| Additional Connectors | 1x USB_2_0 |
| Pump RPM | 2700 RPM |
|---|---|
| Tube Length | 400 mm |
| AIO Radiator Size | 360 |
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Integrated Display | Yes |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Cooling Type | Liquid |
| Low Profile | No |
| Heat Pipe Count | 0 |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Height | 30 mm |
|---|---|
| Weight | 1.4 kg |
| Width with Fan | 399.5 mm |
| Height with Fan | 60 mm |