| Brand | Crucial |
|---|---|
| Reference | CT2000P510SSD8 |
| IOPS Read | 1500000 |
|---|---|
| Endurance | 1200 TBW |
| IOPS Write | 1500000 |
| Read Speed | 10000 Mo/s |
| Write Speed | 8700 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 2048 Go |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 2.3 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 6.5 g |