- Home
- Components
- Power Supplies
- Inter-Tech HIPOWER SP-550 Black
45,75 €
See price history45,75 €
See price history| Brand | Inter-Tech |
|---|---|
| Reference | SP-550 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.railConfig | Single Rail |
| Designation | Inter-Tech HIPOWER SP-550 Black |
| ProductSpecs.rail12vAmps | 40 |
| ProductSpecs.efficiency20 | 84.3 |
| ProductSpecs.efficiency50 | 85.6 |
| ProductSpecs.efficiency100 | 83 |
| ProductSpecs.warrantyYears | 2 |
| Wattage | 550 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | No |
| Modular | No |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_PCIE 6-pin | |
| 4x POWER_MOLEX 4-pin | |
| 4x POWER_SATA 15-pin | |
| 1x POWER_FLOPPY 4-pin |
| Fan Size | 120 mm |
|---|---|
| Silent | No |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| ATX 3.0 Support | No |
| ATX 3.1 Support | No |
| Multi-GPU Support | No |
| RGB Lighting | No |
|---|
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Length | 140 mm |
| Weight | 1.14 kg |
| Form Factor | ATX |