| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-100000589WOF |
| ProductSpecs.coreFamily | Raphael |
| Chipset Model | Ryzen 9 |
| ProductSpecs.microarchitecture | AMD Zen 4 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM5 |
|---|---|
| Core Name | Raphael AM5 |
| Platform | Zen 4 |
| Process Node | 5 nm |
| Cores | 12 |
|---|---|
| L2 Cache | 12 Mo |
| L3 Cache | 64 Mo |
| Threads | 24 |
| Base Frequency | 4700 MHz |
| Boost Frequency | 5600 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 4000 |
| 4400 | |
| 5200 |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
|---|---|
| Graphics Frequency | 400 MHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 170 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| AMD-Vi | |
| Chipset Compatibility | AMD A620 |
| AMD B650 | |
| AMD B650E | |
| AMD B840 | |
| AMD B850 | |
| AMD X670 | |
| AMD X670E | |
| AMD X870 | |
| AMD X870E |