- Home
- Components
- Graphics Cards
- ASUS PRIME GeForce RTX 5060 OC 8Go GDDR7
ASUS — 90YV0N10-M0NA00
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | 90YV0N10-M0NA00 |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.frameSync | G-Sync |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1 |
| type: DISPLAYPORT, count: 3 |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 8 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5060 |
| Boost Frequency | 2595 MHz |
| Memory Frequency | 28000 MHz |
| Stream Processors | 3840 |
| TDP | 145 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 1, pinStructure: [object Object] |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Cooling | Active |
|---|---|
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| DirectX Version | 12 |
| Slots | 2.5 |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Height | 50 mm |
| Length | 268.3 mm |
437,00 €
See price history