- Home
- Components
- Graphics Cards
- Gigabyte Radeon RX 9070 XT GAMING OC 16Go GDDR6
Gigabyte — GV-R9070XTGAMING OC-16GD, 9VR907XTGO-00-G10
839,95 €
See price history| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | GV-R9070XTGAMING OC-16GD, 9VR907XTGO-00-G10 |
| Chipset Brand | AMD |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.frameSync | FreeSync |
| Materials | Metal |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 2, version: 2.1a |
| type: HDMI, count: 2, version: 2.1b |
| Memory Bus | 256 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Radeon RX 9070 XT |
| Base Frequency | 2520 MHz |
| Boost Frequency | 3060 MHz |
| Memory Frequency | 20000 MHz |
| Stream Processors | 4096 |
| TDP | 320 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 3 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2.75 |
|---|---|
| Width | 132 mm |
| Height | 56 mm |
| Length | 288 mm |