| Brand | Crucial |
|---|---|
| Reference | CT4000T710SSD8, CT4000T710SSD5 |
| IOPS Read | 2200000 |
|---|---|
| Endurance | 2400 TBW |
| IOPS Write | 2300000 |
| Read Speed | 14500 Mo/s |
| Write Speed | 13800 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 4096 Go |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Micron |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | No |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 23 mm |
|---|---|
| Height | 22 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 73 g |