- Home
- Components
- SSDs
- Crucial P3 Plus 1To
Crucial P3 Plus 1To
Crucial — CT1000P3PSSD8
246,47 €
See price historyCrucial — CT1000P3PSSD8
246,47 €
See price history| Brand | Crucial |
|---|---|
| Reference | CT1000P3PSSD8 |
| IOPS Read | 650000 |
|---|---|
| Endurance | 220 TBW |
| IOPS Write | 800000 |
| Read Speed | 5000 Mo/s |
| Write Speed | 3600 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 1024 Go |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | No |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 2.4 mm |
| Length | 80 mm |