- Home
- Components
- Graphics Cards
- ASUS ROG Strix GeForce RTX 5070 OC 12Go GDDR7
ASUS — ROG-STRIX-RTX5070-O12G-GAMING
| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | ROG-STRIX-RTX5070-O12G-GAMING |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Fan Count | 3 |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1b |
| type: HDMI, count: 2, version: 2.1b |
| Memory Bus | 192 bits |
|---|---|
| Memory Size | 12 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5070 |
| Base Frequency | 2160 MHz |
| Boost Frequency | 2685 MHz |
| Memory Frequency | 28000 MHz |
| Stream Processors | 6144 |
| TDP | 250 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 16, type: POWER_PCIE, count: 1, connectorStandard: 12VHPWR |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.4 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 3.2 |
|---|---|
| Width | 147.3 mm |
| Height | 64 mm |
| Length | 332 mm |
879,95 €
See price history