| Brand | Arctic |
|---|---|
| Reference | ACFRE00190A |
| ProductSpecs.colors | Silver |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 83 |
| Maximum RPM | 2300 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 200 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | Intel 1700 |
|---|---|
| Intel 1851 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Top Flow | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | No |
| Heat Pipe Count | 4 |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | No |
| Weight | 415 g |
|---|---|
| Width with Fan | 108 mm |
| Height with Fan | 136 mm |