- Home
- Components
- Graphics Cards
- Zotac GeForce GT 1030 2Go GDDR5
110,59 €
See price history110,59 €
See price history| Brand | Zotac |
|---|---|
| Reference | ZT-P10300A-10L |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.0b |
| type: DVI, count: 1, dviType: DVI-D, linkType: Single Link |
| Memory Bus | 64 bits |
|---|---|
| Memory Size | 2 Go |
| Memory Type | GDDR5 |
| Chipset Model | GeForce GT 1030 |
| Base Frequency | 1227 MHz |
| Boost Frequency | 1468 MHz |
| Memory Frequency | 6000 MHz |
| Stream Processors | 384 |
| TDP | 30 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 3.0 |
| Maximum Displays | 2 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | No |
| VR Support | No |
| Low Profile | Yes |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.5 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 1 |
|---|---|
| Width | 16 mm |
| Height | 111 mm |
| Length | 172 mm |