| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NOCTUA NH-L9I-17XX |
| ProductSpecs.colors | Beige |
| Red | |
| Silver | |
| Length | 95 mm |
| Maximum TDP | 65 W |
| Minimum Noise | 14.8 dB |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 95 |
| Maximum RPM | 2500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 600 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 23.6 dB |
| Maximum Airflow | 33.8 CFM |
| Minimum Airflow | 24 CFM |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | Intel 1700 |
|---|---|
| Intel 1851 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | ABS |
|---|---|
| Aluminum | |
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Multimedia |
| Office | |
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | Yes |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 95 mm |
|---|---|
| Height | 23 mm |
| Weight | 385 g |
| Width with Fan | 95 mm |
| Height with Fan | 37 mm |