- Home
- Components
- Processors
- Intel Core i3 13100F - Tray
99,95 €
See price history99,95 €
See price history| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | CM8071505092203 |
| Chipset Model | Core i3 |
| ProductSpecs.microarchitecture | Raptor Lake |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | Intel 1700 |
|---|---|
| Core Name | Raptor Lake |
| Platform | Raptor Lake-S |
| Process Node | 10 nm |
| Cores | 4 |
|---|---|
| L2 Cache | 5 Mo |
| L3 Cache | 12 Mo |
| Threads | 8 |
| Base Frequency | 3400 MHz |
| Boost Frequency | 4500 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3200 |
| 5600 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 60 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | No |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | Intel VT-d |
| Intel VT-x | |
| Chipset Compatibility | Intel B660 Express |
| Intel B760 Express | |
| Intel H610 Express | |
| Intel H670 Express | |
| Intel H770 Express | |
| Intel Z690 Express | |
| Intel Z790 Express |