- Home
- Components
- Memory
- G.Skill Trident Z5 Royal Neo Or 2x16Go 8000MHz CL38
G.Skill — F5-8000J3848H16GX2-TR5NG
864,95 €
See price history| Brand | G.Skill |
|---|---|
| Reference | F5-8000J3848H16GX2-TR5NG |
| Width | 8.5 mm |
| ProductSpecs.colors | Gold |
| RGB | |
| Height | 44.5 mm |
| Length | 133.35 mm |
| Materials | Aluminum |
| PCB | |
| Plastic | |
| Has Heatsink | Yes |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 288 |
| Type | DDR5 |
| Standard | PC5-64000 |
| Format | DIMM |
| Modules | 2 |
| Capacity | 32768 Go |
| Frequency | 8000 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 16384 Go |
| Voltage | 1.45 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.45 V |
| CAS Latency | 38 |
|---|---|
| RAS to CAS | 48 |
| RAS Active | 128 |
| RAS Precharge | 48 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | Yes |
| LED RGB | Yes |
| Usage Type | desktop |
| AMD Optimized | Yes |
| XMP Compatible | No |
| EXPO Compatible | Yes |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | No |