- Home
- Components
- Case Fans
- Noctua NF-S12A ULN 120mm
Noctua NF-S12A ULN 120mm
Noctua — NF-S12A ULN
32,95 €
See price historyNoctua — NF-S12A ULN
32,95 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-S12A ULN |
| isRGB | No |
| Colors | Beige |
| Brown | |
| isARGB | No |
| Minimum Noise | 6.7 dB |
| toolFree | No |
| Top Flow | No |
| zeroRPMMode | No |
| Low Profile | No |
| Width with Fan | 120 mm |
| antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 25 mm |
| Double Tower | No |
| lengthWithFan | 120 |
| staticPressure | 0.73 |
| Integrated Display | No |
| Maximum RPM | 800 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 600 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 8.6 dB |
| Maximum Airflow | 43.73 CFM |
| Minimum Airflow | 33.84 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 3-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Rubber |
| PWM Control | No |
|---|---|
| Usage | Multimedia |
| Office | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 145 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 120 mm |