- Home
- Components
- Processors
- Intel Core i3-10100F
81,99 €
See price history81,99 €
See price history| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | BX8070110100F |
| ProductSpecs.coreFamily | Skymont |
| ProductSpecs.eccSupport | No |
| Chipset Model | Core i3-10100F |
| ProductSpecs.microarchitecture | Comet Lake |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | Intel 1200 |
|---|---|
| Bus Type | DMI |
| Bus Speed | 8 MT/s |
| Core Name | Comet Lake |
| Platform | Comet Lake-S |
| Process Node | 14 nm |
| Cores | 4 |
|---|---|
| L1 Cache | 0.256 Mo |
| L2 Cache | 1 Mo |
| L3 Cache | 6 Mo |
| Threads | 8 |
| Base Frequency | 3600 MHz |
| Boost Frequency | 4300 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR4 |
| Memory Frequencies | 2133 |
| 2400 | |
| 2666 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 65 W |
|---|
| Gaming Optimized | No |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | Yes |
| Virtualization Technology | Intel VT-d |
| Intel VT-x | |
| Chipset Compatibility | Intel B460 |
| Intel B560 | |
| Intel H410 | |
| Intel H470 | |
| Intel H510 | |
| Intel H570 | |
| Intel Q470 | |
| Intel Q570 | |
| Intel W480 | |
| Intel Z490 | |
| Intel Z590 |