- Home
- Components
- Graphics Cards
- ASUS TUF GeForce RTX 5060 Ti 16Go GDDR7 OC Edition
ASUS — TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING
829,95 €
See price history| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | TUF-RTX5060TI-O16G-GAMING |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1b |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5060 Ti |
| Memory Frequency | 28000 MHz |
| TDP | 180 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 16, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Slots | 3.1 |
|---|---|
| Width | 133 mm |
| Height | 62 mm |
| Length | 302 mm |