- Home
- Components
- Processors
- AMD Ryzen 9 9950X3D - Tray
AMD Ryzen 9 9950X3D - Tray
AMD — 100-000000719
739,95 €
See price historyAMD — 100-000000719
739,95 €
See price history| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-000000719 |
| ProductSpecs.coreFamily | Granite Ridge AM5 |
| Chipset Model | AMD Ryzen 9 |
| ProductSpecs.microarchitecture | AMD Zen 5 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM5 |
|---|---|
| Core Name | Granite Ridge AM5 |
| Platform | AMD Zen 5 |
| Process Node | 4 nm |
| Cores | 16 |
|---|---|
| L1 Cache | 1.28 Mo |
| L2 Cache | 16 Mo |
| L3 Cache | 128 Mo |
| Threads | 32 |
| Base Frequency | 4300 MHz |
| Boost Frequency | 5700 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3600 |
| 5600 |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
|---|---|
| Graphics Frequency | 2200 MHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 170 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | No |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| AMD-Vi | |
| Chipset Compatibility | AMD A620 |
| AMD B650 | |
| AMD B650E | |
| AMD B840 | |
| AMD B850 | |
| AMD X670 | |
| AMD X670E | |
| AMD X870 | |
| AMD X870E |