| Brand | be quiet! |
|---|---|
| Reference | BK030 |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Aluminum |
| ProductSpecs.isARGB | No |
| Maximum TDP | 130 W |
| Minimum Noise | 13.1 dB |
| Included Fans | count: 1 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 82 |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 25.4 dB |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | Yes |
| Heat Pipe Count | 6 |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 385 g |
|---|---|
| Width with Fan | 97 mm |
| Height with Fan | 135 mm |