Fractal Design — FD-C-NOR1X-01
| Brand | Fractal Design |
|---|---|
| Reference | FD-C-NOR1X-01 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Length | 503 mm |
| Included PSU | No |
|---|
| Drive Bays | - |
|---|
| Front Panel Location | Top |
|---|---|
| Front Panel Connectors | - |
| - | |
| - | |
| - |
| Fan Slots | - |
|---|---|
| - | |
| - | |
| - | |
| Included Fans | Yes |
| AIO Radiator Support | - |
| - | |
| - | |
| Watercooling Support | Yes |
| Low Profile | No |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 413 mm |
| Maximum PSU Length | 175 mm |
| PSU Form Factor | ATX/EPS |
| Expansion Slots | 7 |
| Maximum CPU Cooler Height | 185 mm |
| Supported Form Factors | ATX |
| E-ATX | |
| Micro ATX | |
| Mini-ITX |
| Aquarium Style | No |
|---|---|
| Windowed | No |
| Materials | Steel |
| Wood | |
| Mesh Front | Yes |
| Front Color | Black |
| Dust Filters | 2 |
| Tempered Glass | No |
| Tool-less Design | No |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| Office | |
| LED RGB | No |
| ARGB Hub | No |
| LED ARGB | No |
| Integrated Screen | No |
| Connector Placement | Standard |
| Width | 240 mm |
|---|---|
| Height | 509 mm |
| Volume | 57.6 L |
| Weight | 9.7 kg |
| Form Factor | Full Tower |
229,95 €
See price history