- Home
- Components
- Graphics Cards
- PowerColor RX 9070 XT Hellhound REVA 16Go GDDR6
PowerColor RX 9070 XT Hellhound REVA 16Go GDDR6
PowerColor — RX9070XT 16G-L/OC/REVA
Recommended
880,39 €
See price historyPowerColor — RX9070XT 16G-L/OC/REVA
880,39 €
See price history| Brand | PowerColor |
|---|---|
| Reference | RX9070XT 16G-L/OC/REVA |
| Chipset Brand | AMD |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Blue | |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.frameSync | FreeSync |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| PCB | |
| ProductSpecs.totalWidth | 151 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1a |
| Memory Bus | 256 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | RX 9070 XT |
| Base Frequency | 2400 MHz |
| Boost Frequency | 3010 MHz |
| Memory Frequency | 20000 MHz |
| Stream Processors | 4096 |
| TDP | 304 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 2 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2.5 |
|---|---|
| Width | 122 mm |
| Height | 49 mm |
| Length | 327 mm |