| Brand | Kioxia |
|---|---|
| Reference | LSD10Z002TG8 |
| IOPS Read | 680000 |
|---|---|
| Endurance | 1200 TBW |
| IOPS Write | 950000 |
| Read Speed | 5000 Mo/s |
| Write Speed | 3900 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 2048 Go |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| TRIM Support | Yes |
|---|
| Width | 80.15 mm |
|---|---|
| Height | 2.63 mm |
| Length | 22.15 mm |
| Weight | 7 g |