- Home
- Components
- Memory
- Kingsman Gaming DDR5 Master 16Go 6000MHz CL42
259,95 €
See price history259,95 €
See price history| Brand | Kingsman Gaming |
|---|---|
| Reference | KSD516G60C42MST |
| Width | 31.25 mm |
| ProductSpecs.colors | White |
| Height | 31.25 mm |
| Length | 133.35 mm |
| Materials | Aluminum |
| PCB | |
| Has Heatsink | Yes |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 288 |
| Type | DDR5 |
| Standard | PC5-48000 |
| Format | DIMM |
| Modules | 1 |
| Capacity | 16 Go |
| Frequency | 6000 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 16 Go |
| Voltage | 1.4 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.4 V |
| CAS Latency | 42 |
|---|---|
| RAS to CAS | 42 |
| RAS Active | 84 |
| Command Rate | 2T |
| RAS Precharge | 42 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | No |
| LED RGB | No |
| Usage Type | desktop |
| AMD Optimized | Yes |
| XMP Compatible | Yes |
| EXPO Compatible | Yes |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | No |