- Home
- Components
- Graphics Cards
- ASRock Intel Arc B580 Steel Legend 12Go GDDR6 OC
359,95 €
See price history| Brand | ASRock |
|---|---|
| Reference | B580 SL 12GO |
| Chipset Brand | Intel |
| ProductSpecs.colors | Steel |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1 |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1 |
| Memory Bus | 192 bits |
|---|---|
| Memory Size | 12 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Intel Arc B580 |
| Boost Frequency | 2800 MHz |
| Memory Frequency | 19000 MHz |
| Stream Processors | 160 |
| TDP | 220 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 2 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| AI Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Slots | 2.6 |
|---|---|
| Width | 131 mm |
| Height | 51 mm |
| Length | 298 mm |