| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | H610M D3W DDR4 |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| Height | 35 mm |
| ProductSpecs.biosFeatures | clearCmos: true |
| Chipset | Intel H610 Express |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 64 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2666 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3000 MHz | |
| 3200 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek GbE LAN |
| RAID Supported | No |
|---|---|
| Storage Connectors | 1x M2 |
| 4x SATA 3.0 |
| Rear I/O | 1x DISPLAYPORT 1.2 |
|---|---|
| 1x USB-A 3.2 | |
| 3x AUDIO_JACK | |
| 1x RJ45 | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 1x HDMI 2.1 |
| Internal Connectors | 2x USB_3_0 |
|---|---|
| 2x USB_2_0 | |
| 1x USB_3_0 | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 2x LED_ARGB | |
| 3x FAN | |
| 1x PANEL_FRONT | |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 1x COM | |
| 1x TPM |
| Usage | Multimedia |
|---|---|
| LED Lighting | No |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 220 mm |
|---|---|
| Length | 244 mm |
| Form Factor | Micro ATX |