- Home
- Components
- Graphics Cards
- SAPPHIRE Radeon RX 9070 XT Pure White 16Go GDDR6
793,00 €
See price history| Brand | SAPPHIRE |
|---|---|
| Reference | 11348-02-20G |
| Chipset Brand | AMD |
| ProductSpecs.colors | White |
| ProductSpecs.frameSync | FreeSync |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 2 |
| type: DISPLAYPORT, count: 2 |
| Memory Bus | 256 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Radeon RX 9070 XT |
| Boost Frequency | 2460 MHz |
| Memory Frequency | 20000 MHz |
| Stream Processors | 4096 |
| TDP | 317 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 2 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Cooling | Active |
|---|---|
| AI Support | Yes |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.6 |
| DirectX Version | 12 |
| Width | 120.3 mm |
|---|---|
| Height | 61.6 mm |
| Length | 320 mm |