| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NH-U12S REDUX |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| Length | 45 mm |
| Maximum TDP | 130 W |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 71 |
| Maximum RPM | 1700 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 450 RPM |
| Maximum Noise | 25.1 dB |
| Maximum Airflow | 70.7 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | ABS |
|---|---|
| Aluminum | |
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Ball Bearing | No |
| Width | 125 mm |
|---|---|
| Height | 158 mm |
| Weight | 755 g |
| Width with Fan | 125 mm |
| Height with Fan | 158 mm |