- Home
- Components
- Graphics Cards
- SAPPHIRE Radeon RX 9070 PURE GAMING OC 16Go GDDR6
SAPPHIRE — RADEON RX 9070 PURE GAMING OC 16GB
819,95 €
See price history| Brand | SAPPHIRE |
|---|---|
| Reference | RADEON RX 9070 PURE GAMING OC 16GB |
| Chipset Brand | AMD |
| ProductSpecs.colors | White |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.frameSync | FreeSync |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| PCB | |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 2, version: 2.1 |
| type: DISPLAYPORT, count: 2, version: 2.1a |
| Memory Bus | 256 bits |
|---|---|
| Memory Size | 16 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | AMD Radeon RX 9070 |
| Base Frequency | 1330 MHz |
| Boost Frequency | 2700 MHz |
| Memory Frequency | 20000 MHz |
| Stream Processors | 3584 |
| TDP | 245 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 2 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.4 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 3 |
|---|---|
| Width | 120.25 mm |
| Height | 61.6 mm |
| Length | 320 mm |