- Home
- Components
- Motherboards
- ASUS PRIME B760M-A II-CSM
236,29 €
See price history236,29 €
See price history| Brand | ASUS |
|---|---|
| Reference | 90MB1NG0-M0EAYC |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| Height | 0 mm |
| Materials | PCB |
| ProductSpecs.eccSupport | Yes |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | Intel B760 |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 256 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 64 Go |
| Supported Memory Frequencies | 4800 MHz |
| 5000 MHz | |
| 5200 MHz | |
| 5400 MHz | |
| 5600 MHz | |
| 5800 MHz | |
| 6000 MHz | |
| 6200 MHz | |
| 6400 MHz | |
| 6600 MHz | |
| 6800 MHz | |
| 7000 MHz | |
| 7200 MHz |
| Graphics Chipset | Intel UHD Graphics |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 5.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 4.0 x16 (x4) | |
| PCIe 4.0 x16 (x1) |
| Audio Chipset | Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC 7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 7 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet Controllers | 2.5 Mbps Realtek 2.5Gb Ethernet |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 2x M2 |
| 4x SATA 3.0 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 5 | |
| 10 |
| Rear I/O | 2x USB-A 10Gbps |
|---|---|
| 4x USB-A 2.0 | |
| 1x DISPLAYPORT 1.4 | |
| 1x HDMI 2.1 | |
| 1x RJ45 2.5G | |
| 3x AUDIO_JACK | |
| 1x PS2 |
| Internal Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|---|
| 1x FAN 4-pin | |
| 2x FAN 4-pin | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 2x USB_3_0 19-pin | |
| 1x USB_3_1 19-pin | |
| 3x USB_2_0 9-pin | |
| 3x LED_ARGB | |
| 1x LED_RGB | |
| 1x AUDIO_FRONT 9-pin | |
| 1x OTHER | |
| 1x COM 10-pin | |
| 1x TPM 14-pin | |
| 1x PANEL_FRONT 20-pin |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| Multimedia | |
| Workstation | |
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | Yes |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 244 mm |
| Form Factor | Micro ATX |