- Home
- Components
- Processors
- Intel Core i9-14900K
Intel Core i9-14900K
Intel — BX8071514900K, CM8071505094017
517,49 €
See price historyIntel — BX8071514900K, CM8071505094017
517,49 €
See price history| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | BX8071514900K, CM8071505094017 |
| Chipset Model | Intel Core i9 |
| ProductSpecs.microarchitecture | Raptor Lake Refresh |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | Intel 1700 |
|---|---|
| Core Name | Raptor Lake Refresh |
| Platform | Intel Raptor Lake R |
| Process Node | 10 nm |
| Cores | 24 |
|---|---|
| L2 Cache | 32 Mo |
| L3 Cache | 36 Mo |
| Threads | 32 |
| Base Frequency | 3200 MHz |
| Boost Frequency | 6000 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3200 |
| 5600 |
| Graphics Model | Intel UHD Graphics 770 |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 125 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | Intel VT-d |
| Intel VT-x | |
| Chipset Compatibility | Intel B660 Express |
| Intel B760 Express | |
| Intel H670 Express | |
| Intel H770 Express | |
| Intel Z690 Express | |
| Intel Z790 Express |