| Brand | Arctic |
|---|---|
| Reference | ACFAN00316A |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.staticPressure | 5.2 |
| Maximum RPM | 2500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 400 RPM |
| Maximum Airflow | 110 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Ball Bearing | Yes |
| Reverse Blade | No |
| Weight | 242 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 140 mm |