- Home
- Components
- SSDs
- WD Black SN850X 1To
WD Black SN850X 1To
WD_Black — WDS100T2XHE
379,95 €
See price historyWD_Black — WDS100T2XHE
379,95 €
See price history| Brand | WD_Black |
|---|---|
| Reference | WDS100T2XHE |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Materials | Aluminum |
| PCB |
| IOPS Read | 800000 |
|---|---|
| Endurance | 600 TBW |
| IOPS Write | 1100000 |
| Read Speed | 7300 Mo/s |
| Write Speed | 6300 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Cache | 1024 Mo |
| Format | M.2 |
| Capacity | 1024 Go |
| Controller | 20-82-20035-B1 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | SanDisk |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | Yes |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | Yes |
| Width | 23.4 mm |
|---|---|
| Height | 8.8 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 24 g |