| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | BLKDH61AGL |
| ProductSpecs.colors | Green |
| Height | 20 mm |
| Materials | PCB |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true, flashback: false |
| Chipset | Intel H61 |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1155 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 16 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR3 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 8 Go |
| Supported Memory Frequencies | 1066 MHz |
| 1333 MHz | |
| 1600 MHz |
| Graphics Chipset | Intel HD Graphics |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 2.0 x16 (x4) |
|---|---|
| PCIe 2.0 x1 | |
| PCIe 2.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC892 |
|---|---|
| Audio Channels | 10 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Intel 82579V |
| RAID Supported | No |
|---|---|
| Storage Connectors | 2x SATA 3.0 |
| 1x SATA 3.0 | |
| 1x M2 |
| Rear I/O | 1x HDMI 1.4 |
|---|---|
| 1x DVI | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 2x USB-A 3.0 | |
| 1x RJ45 1000 | |
| 1x AUDIO_JACK | |
| 1x AUDIO_JACK | |
| 1x S_PDIF |
| Internal Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
|---|---|
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x FAN 4-pin | |
| 1x FAN 4-pin | |
| 2x USB_2_0 19-pin | |
| 1x USB_2_0 9-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT 9-pin | |
| 1x PANEL_FRONT 9-pin | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER | |
| 1x OTHER |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 170 mm |
|---|---|
| Length | 170 mm |
| Form Factor | Thin Mini-ITX |