| Brand | Polartherm |
|---|---|
| Reference | PT-X8-002 |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| Maximum TDP | 70 W |
| ProductSpecs.density | 2.6 |
| ProductSpecs.minOperatingTemp | -50 |
| ProductSpecs.includedAccessories | Applicator |
| PT Spatula | |
| ProductSpecs.recommendedProcessors | AMD Ryzen 3 |
| AMD Ryzen 5 | |
| Intel Core i3 | |
| Intel Core i5 | |
| Intel Core Ultra 3 | |
| Intel Core Ultra 5 | |
| ProductSpecs.applicationsPerPackage | 3-4 |
| ProductSpecs.electricalConductivity | 0 |
| Maximum Operating Temperature | 150 °C |
|---|
| Fan Connectors | - |
|---|---|
| Additional Connectors | - |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Aluminum oxide | |
| Silicone | |
| Zinc oxide |
| PWM Control | No |
|---|---|
| Cooling Type | Thermal Paste |
| Weight | 2 g |
|---|