| Brand | Kingston |
|---|---|
| Reference | SFYR2S/1T0 |
| Usage | Desktop |
| IOPS Read | 2200000 |
|---|---|
| Endurance | 1000 TBW |
| IOPS Write | 2150000 |
| Read Speed | 14200 Mo/s |
| Write Speed | 11000 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 1024 Go |
| Controller | SM2508 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 2.3 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 7.3 g |